Härke Konstcentrum

Härke Konstcentrum - Konstnärsdriven verksamhet med hjärtat på Frösön

  • Aktuellt
  • Härke Konstcentrum
    • VERKSAMHETEN
    • Ateljéföreningen
      • Medlemmar
      • HYRA ATELJÉ
    • Konsten att delta
    • historik
    • ENGLISH
  • Utställningar
    • Härke Konstcentrum
    • Ahlbergshallen
    • Ansök om utställningstid
  • Kurser
  • AIR
  • Gästbostad
  • ÖKG
    • medlemmar
    • Verkstans vänner
  • Kontakt

MAFUNE GONJO – AHLBERGSHALLEN 21 SEPTEMBER – 6 OKTOBER

15 september, 2024 by Maria Ahlström

Mafune Gonjo jobbar mycket med krossat glas. Att krossa glas och rekonstruera övergivna glasfragment till konst återspeglar hennes process att återuppbygga sin identitet i ett nytt land och kultur. I utställningen A Passage to the Still visar Mafune flera skulpturer gjorda av glasfragment samt en stor installation som formar en transparent skog. Verken visar skönheten i styrkan som kommer av att övervinna motgångar. Mafune vill få oss att se saker från ett annat perspektiv, som ett sätt att finna mening i det som kan kännas svårt och främmande. Läs en artikel som LT skrivit HÄR.

Lokal: Ahlbergshallen     Vernissage: Lördag 21 september kl 12-16    Tid: 21 september – 6 oktober

Arkiverad under: Aktuell utställning Ahlberghallen, aktuellt

« Tejpskulptur – kreativ verkstad söndag 22 september
Östersunds kollektiva verkstad – Härke Konstcentrum 28 september -13 oktober »

KONSTCENTRUM VID STORSJÖN

Foto: Lennart Jonasson

Härke Konstcentrum ligger beläget på Frösön med utsikt över Storsjön och Oviksfjällen. Här finns konstnärsateljéer, gästbostad, galleri och i källaren en stor grafikverkstad. Vi arrangerar även utställningar på Ahlbergshallen i Östersund.

ÖPPETTIDER

  • HÄRKE KONSTCENTRUM: måndag – söndag kl 12-16. Öppettider gäller under utställningar. Kan vara öppet även andra tider.
  • AHLBERGSHALLEN: tisdag – söndag kl 12-16. Öppettiderna gäller endast när det är utställningar. Stängt övrig tid.

HYR GÄSTBOSTADEN

Gästbostaden har 3 bäddar och har vacker utsikt med solnedgång över fjällen. LÄS MER

HYR ATELJÉPLATS

Ateljéföreningen ansvarar för uthyrningen. Förfrågan görs via mejl. LÄS MER

HITTA HIT

  • Adress: Härkevägen 5, 832 96 Frösön
  • Åka buss: Buss 4 från Östersunds centrum mot Vallsundet. LÄS MER
Facebook
Facebook
fb-share-icon
Instagram

Copyright © 2026 Härke Konstcentrum. Verksamheten bedrivs av medel från Region Jämtland Härjedalen, Östersunds kommun och Kulturrådet.